مجله توما

شهریور ۱۳۹۵ - توما | جامع ترین مجله آنلاین فارسی

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "بهرام قاسمی" سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به بحران سیاسی  به وجود آمده در ترکیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با دقت و حساسیت بالا تحولات در کشور همسایه خود را دنبال می کند.

 وی با اشاره به سه بار تماس تلفنی دکتر ظریف با همتای ترک خود از شروع بحران در نیمه شب گذشته تا ظهر امروز اظهار داشت: ما عمیقا نگران ثبات، امنیت، وحدت، مردمسالاری و حاکمیت قانون در ترکیه هستیم.

قاسمی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن توصیه به پرهیز از توسل به خشونت، از دولت منتخب مردم حمایت می کند.

 وی افزود: برای جمهوری اسلامی ایران ترکیه ای با ثبات، امن و مردمسالار اولویت دارد و امیدوار است ثبات و آرامش کامل هر چه سریعتر به کشور دوست و همسایه مان بازگردد.

n00238444 b حساسیت ایران در پیگیری تحولات ترکیه
شمار زیادی از هواداران شیخ زکزاکی علیه ارتش و نیروهای امنیتی این کشور برای آزادی «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان در نیجریه در مناطق گوناگون «آبوجا» (پایتخت) تجمع و تظاهرات کردند.به گزارش ایرنا، تجمع کنندکان خواستار آزادی سریع وبدون پیش شرط شیخ ابراهیم زکزاکی و توقف رفتار خشونت آمیز و ضد انسانی ارتش و نیروهای امنیتی این کشور با شیعیان این کشور شدند.
بر اساس گزارش های منتشر شده، تظاهر کنندگان نیجریه ای در بیانیه پایانی خود ضمن محکومیت شدید جنایات ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه علیه شیخ زکزاکی و شمار زیادی از شیعیان این کشور، بر تغییر رویکرد خشونت آمیز ارتش نیجریه در برخورد با شیعیان تاکید کردند.
تظاهرات مسالمت آمیز مسلمانان نیجریه درحالی ادامه دارد که نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به وضعیت نامساعد رهبر شیعیان این کشور در زندان و رفتار ضد انسانی و خشونت آمیز دولت و ارتش نیجریه با شیعیان ساکن در این کشور هشدار داده اند.
n00245614 b تظاهرات مسلمانان نیجریه برای ازادی شیخ زکزاکی
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)،" شیخ خالد الملا" رئیس مجمع علمای اهل تسنن عراق، روز گذشته در مراسمی که تحت عنوان "تحولات سیاسی و آثار فتوای آیت الله سیستانی بر انسجام ملی در عراق" با حضور حجت الاسلام سید مرتضی کشمیری، نماینده حضرت آیت الله سیستانی در مؤسسه امام علی (ع) در لندن برگزار شد، نابودی داعش را نزدیک توصیف کرد وگفت: فتوای جهاد کفایی این مرجع تقلید مانند خنجری بود که سر تروریسم را در عراق قطع کرد.

وی پیدایش داعش را ناشی از اشتباهات سیاسی و امنیتی مسؤولان دانست و افزود: پیدایش داعش یک رویداد اتفاقی نبود، بلکه این جریان تروریستی مانند یک توپ آتشین است که به هر سمتی حرکت کند نابود خواهد کرد.

رئیس مجمع علمای اهل تسنن عراق تصریح کرد: فتوای حضرت آیت الله سیستانی در زمان مناسب صادر شد به طوری که همه معادلات منطقه و افکار مریض دشمنان را برهم زد.

وی به بخش دیگری از آثار صدور فتوای جهاد کفایی و تشکیل بسیج مردمی اشاره کرد و گفت: پس از صدور فتوای جهاد کفایی، سیل حضور داعش در عراق و ورود آن از مرزهای استان بابل متوقف شد؛ فتوای آیت الله سیستانی از سقوط کامل استان دیالی نیز جلوگیری کرد.

شیخ خالد الملا ادامه داد: با تشکیل بسیج مردمی ترس بسیاری در دل جریان‎های تروریستی ایجاد شد و شیرینی سقوط استان صلاح الدین را به کام آنان تلخ کرد.
 

n00245608 b فتوای آیت الله سیستانی معادلات دشمنان را برهم زد
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پرس تی وی، رسانه‌های ترکیه اعلام کردند در پی حمله به سفارت رژیم اسرائیل در این کشور، یک نفر زخمی شده است.
 
 این حادثه پس از تلاش ۲ مهاجم برای ورود به سفارت رژیم اسرائیل در آنکارا، پایتخت ترکیه، رخ داد.
 
شبکه خبری سی‌ان‌ان تُرک نیز در گزارشی اعلام کرد یکی از مهاجمان که سلاح سرد همراه داشت، در ورودیِ سفارت رژیم اسرائیل از ناحیه پا هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفته است.
 
از سوی دیگر یک سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد یک مأمور امنیتیِ محلی، مهاجم را هدف گلوله قرار داده و زخمی کرده است.
 
این سخنگو همچنین تصریح کرد که به هیچ یک از کارمندان سفارت این رژیم در ترکیه آسیبی نرسیده است.
n00245606 b حمله مسلحانه به سفارت رژیم صهیونیستی در آنکارا
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)،در این نشست که به ریاست ایاد امین مدنی دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و با حضور سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی، مسعود خان رئیس جمهوری منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان، وزرای امور خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان و نمایندگانی از نیجریه و عربستان برگزار شد،ایاد مدنی با ابراز نگرانی جدی از رخدادهای اخیر در کشمیر و نقض حقوق بشر در این منطقه، خواستار پایان فوری خشونت جاری در این منطقه شد.
 
در این نشست وزرای خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز نسبت به اوضاع فعلی در کشمیر ابراز نگرانی کردند.
 
سرتاج عزیز و مسعود خان نیز به عنوان نمایندگان عالی دولت پاکستان در این نشست از اعضای گروه تماس سازمان همکاری اسلامی خواستند تا برای متقاعد کردن هند برای پایان دادن به خشونت ها در کشمیر، اقدام عملی انجام دهد.
 
همچنین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که کشورش ریاست کمیسیون حقوق بشر گروه تماس سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد، در دیدار نخست وزیر پاکستان در نیویورک اعلام کرد که یک گروه حقیقت یاب به کشمیر تحت کنترل هند برای بررسی اوضاع جاری در این منطقه اعزام خواهد کرد.
 
 
n00245599 b گروه تماس سازمان همکاری اسلامی خواستار پایان خشونت در کشمیر شد
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، "علی الدودح" فرماندار شهرستان الشرقاط اعلام کرد که نیروهای مبارز عراقی کنترل ۵۰ درصد از مرکز شهرستان الشرقاط را در دست گرفتند و طی چند ساعت آتی این شهرستان به طور کامل آزاد خواهد شد، به گفته وی تروریست‌های داعش به سمت منطقه الحضر در نینوا و حویجه در کرکوک فرار کردند.

نیروهای عراقی روز سه‌شنبه عملیات آزادسازی شهرستان الشرقاط را آغاز کردند؛ این عملیات گامی در جهت آزادسازی شهر موصل است.

همچنین به گفته منابع امنیتی در استان صلاح الدین ساکنان الشرقاط به زندان مرکزی داعش در این شهرستان حمله کردند و پنج تن از محافظان آن را از پای درآوردند؛ ساکنان الشرقاط بیش از ۴۰ زندانی را آزاد کردند.

منابع محلی در الشرقاط اعلام کردند که پس از پیگیری تماس‌ها میان سرکردگان داعش در این شهرستان مشخص شد که آن‌ها همدیگر را به خیانت و فرار متهم کرده‌اند؛ به گفته این منابع، مسئول نظامی داعش در این شهرستان نیز با همراهانش در حمله توپخانه‌ای کشته شدند.

از سوی دیگر داعش خندقی را در اطراف شهر موصل، مرکز استان نینوا با هدف آمادگی برای جنگ سخت و طولانی با نیروهای عراقی حفر کرد؛ این شهر که تعداد ساکنان آن به حدود دو میلیون نفر می‌رسد در سال ۲۰۱۴ به دست داعش افتاد.

ساکنان این شهر می‌گویند، تروریست‌های داعش برای کارشکنی در پیشروی نیروهای عراقی تمامی محله‌های این شهر را بسته و تونل‌هایی را در آن ایجاد کرده‌اند.

داعش ماه جاری میلادی برای حفر خندقی به طول دو متر در اطراف شهر و گذاشتن انبارهای نفت در نزدیکی آن برای ممانعت از پیشروی نیروهای عراقی تلاش می‌کند؛ این گروه تروریستی همچنین گذرگاهی را در ورودی غربی این شهر برای فرار به صحرا یا سوریه ایجاد کرده است.

"حیدر العبادی" نخست وزیر عراق متعهد شده که موصل را قبل از پایان سال جاری میلادی از داعش پس بگیرد؛  با آزادسازی شهر موصل داعش دیگر مقر مهمی در عراق نخواهد داشت و در واقع آزادی موصل به معنای شکست نهایی داعش در عراق است.

با وجود فراهم آمدن آمادگی‌ها و مقدمات آزادسازی این شهر اما اختلافاتی میان گروه‌های سیاسی درباره آینده این شهر وجود دارد.

" جبار یاور" دبیرکل وزارت پیشمرگ‌ها در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که رهبران امنیتی بغداد و اربیل و واشنگتن در نشستی در اربیل با چگونگی اداره عملیات موصل توافق کردند؛ این رهبران با نیروهای شرکت کننده در این عملیات و مشخص کردن نقش این نیروها موافقت کردند.

یاور تأکید کرد که تمامی نیروهای عراقی از جمله پیشمرگ‌ها و الحشد الشعبی در این عملیات شرکت خواهند کرد اما ورود به شهر تنها به ارتش و پلیس محلی محدود خواهد شد.

وی گفت: جنگنده‌های ائتلاف هزاران اعلامیه را در شهر پخش کرده و از ساکنان خواسته‌اند از مناطق تحت سیطره داعش دور شوند.
 

n00245598 b تسلط نیروهای عراقی بر ۵۰ درصد مرکز الشرقاط
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حسینی، گروهی از فعالان حقوقی ایزدی عراق در دیدار با شیخ عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی، نامه‌ای را برای ارسال به ایشان ، به وی تحویل دادند.
 
 ایزدی‌های عراق در گفت‌وگو با شیخ عبدالمهدی الکربلایی، درباره محتوای نامه خود گفتند: ما در این نامه از مرجعیت دینی نجف اشرف خواسته‌ایم که برای نجات‌ زنان ایزدی ربوده‌شده توسط داعش به ما کمک کند، چرا که اکنون بیش از ۳۵۰۰ زن و دختر ایزدی همچنان در سنجار در اسارت داعش هستند و کسی از سرنوشت آن‌ها اطلاعی ندارد؛ تعدادی از زنان ایزدی نیز به مناطق دیگر منتقل شده‌اند.
 
ایزدی‌ها همچنین گفتند: ما به مرجعیت دینی نجف اشرف پناه آورده‌ایم چون ایشان همچون پدری برای تمام عراقی‌ها و همچون خیمه‌ای است که همه اقشار عراقی زیر سایه آن احساس راحتی می‌کنند و سخنان و موضع‌گیری‌های سیاسی ایشان تأثیر زیادی در بین مردم دارد.
 
 
n00245587 b نامه ایزدی های عراق به آیت الله سیستانی
http://www.taghribnews.com/images/docs/files/000245/nf00245584-1.flvn00245584 b ثبت رکورد بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان
http://www.taghribnews.com/images/docs/files/000245/nf00245583-1.flvn00245583 b تحریک احساسات دیگر فرق اسلامی به اسم شیعه، در واقع «شیعه انگلیسی» است
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، نیروهای ارتش با پشتیبانی مبارزان عشایر توانستند جزیره حدیثه در ۱۶۰ کیلومتری شهر حدیثه را به طور کامل از اشغال داعش آزاد کنند؛ منطقه جزیره حدیثه شامل روستاهای کصیریات، خالدیه و العمیریه است.

به گفته منابع نظامی عراق، یگان‌های ارتش این کشور امروز پس از آزادسازی جزیره حدیثه، پیشروی برای آزادسازی منطقۀ جزیره بغدادی را آغاز کردند.

رسانه جنگ عراق (الاعلام الحربی) نیز گزارش داد، نیروهای ارتش عراق در این عملیات موفق به خنثی کردن ۲۸۱ تله انفجاری و انهدام ۳ دستگاه خودروی بمب‌گذاری‌شده شدند.

نیروهای ارتش عراق همچنین ۱۱ جایگاه پرتاب راکت را منهدم و ۱۵ تروریست داعشی را در منطقه کصیریات در نزدیکی جزیره بغدادی به هلاکت رساندند.

نیروی هوایی ارتش عراق روز سه‌شنبه نیز  یک کاروان خودرویی داعش را در نزدیکی روستای مجمع شهید در منطقه رشاد در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب کرکوک هدف قرار داد.

در این حمله هوایی علاوه بر انهدام ۹ دستگاه خودروی داعش، دست‌کم ۱۰ نفر از تروریست‌ها نیز کشته شدند.

خبر دیگر اینکه، جوانان اهل موصل سه‌شنبه شب به محل نگه‌داری جزوات و سی‌دی‌های آموزش افراط‌گرایی داعش در این شهر حمله کردند و این کتابخانه را به آتش کشیدند.

جوانان موصلی در این حمله پس از به هلاکت رساندن نگهبان این کتابخانه، این جزوات و سی‌دی‌های آموزشی داعش را به آتش کشیدند؛ در پی این حمله داعش جستجویی گسترده را در شهر موصل برای یافتن عاملان این حمله آغاز کرد.

یک منبع امنیتی در استان صلاح‌الدین عراق هم گفت: ساکنان محلی به یک زندان گروه تروریستی داعش در منطقه شرقاط حمله و پس از به هلاکت رساندن نگهبانان، ۴۰ زندانی را آزاد کردند.

به گزارش شبکه السومریه نیوز، ساکنان منطقه در این حمله که روز سه‌شنبه انجام شد، همچنین دست‌کم ۵ تروریست داعش را کشتند.
.
 

n00245579 b ارتش عراق از آزادی جزیره حدیثه خبر داد
صفحه 1 از 5712345...102030...قبلی »