مجله توما

خرداد ۱۳۹۵ - توما | جامع ترین مجله آنلاین فارسی

مثبت نیوز - «هت‌تریک» ویژه برنامه اختصاصی جام ملّت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۶ است که به صورت اختصاصی از تلویزیون اینترنتی آیو برای اولین‌بار در ایران پخش می‌شود. در «هت‌تریک» شما شاهد هر آنچه هستید که در سایر برنامه‌های تلویزیونی نخواهید دید. «هت‌تریک» سعی دارد با نگاه متفاوت به یورو ۲۰۱۶ تجربه جدیدی از سرگرمی را برای شما رقم بزند. به گزارش مثبت نیوز، محتوای این برنامه با سایر ویژه‌برنامه‌هایی که تاکنون ساخته شده متفاوت است و در این برنامه که بعد از مسابقات روزانه روی خروجی سایت قرار می‌گیرد، کارشناسان به تحلیلی متفاوت از بازی‌های انجام شده می‌پردازند. نکته قابل توجه در این برنامه پخش تحلیل‌ها و تصاویری است که از صداوسیما پخش نمی‌شود و درواقع دست عادل فردسی‌پور برای ساخت این برنامه باز بوده و او مثل برنامه‌سازی در صداوسیما محدودیت زیادی نداشته است. فردوسی‌پور برای ساخت این برنامه از همکارانش در برنامه‌های ٩٠ و فوتبال ١٢٠ استفاده کرده است. جالب اینجاست که برای این برنامه استودیویی هم طراحی شده که اجرای آن بر عهده محمدرضا میثاقی است و صدای فردوسی‌پور هم روی ویدیوها شنیده می‌شود. این برنامه کارشناس هم دارد و حتی میشل سالگادو از طریق اسکایپ یکی، دو بازی را هم برای این برنامه کارشناسی کرده است.
'باجی قائد السبسی' رئیس جمهوری تونس٬وضعیت فوق العاده در این کشور را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد.
 
ریاست جمهوری تونس در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که وضعیت فوق العاده از فردا سه شنبه (۲۱ ژوئن) به مدت یک ماه تمدید می شود.

پیشتر رئیس جمهوری تونس وضعیت فوق العاده را در تاریخ ۲۳ مارس (چهارم فروردین) به مدت سه ماه تمدید کرده بود.
تونس پس از حمله انتحاری ۲۴ نوامبر (سوم آذر) به اتوبوس حامل نیروهای امنیتی ریاست جمهوری این کشور در پایتخت، وضعیت فوق العاده اعلام کرد.
در هفته های گذشته ٬تروریست ها طی حمله ای به شهر «بن قردان» تونس٬ ۴۵ تن را کشتند.

حضور گروه تروریستی داعش با بهره برداری از خلأ امنیتی و سیاسی در کشور نفت خیز لیبی، برای تونس نیز مشکلات امنیتی ایجاد کرده است.

داعش در سال میلادی گذشته چند بار به تونس حمله کرد که طی آن دهها نیروی امنیتی تونسی و گردشگر خارجی کشته شدند.

n00235521 b تمدید حالت فوق العاده در تونس
سلسله خبرهایی که درباره شیوه تازه مواجهه شورای پروانه نمایش با فیلم‌های سینمایی منتشر شده و همچنین اخبار پشت پرده، نشان می‌دهد که سخت‌گیری تازه برای صدور مجوز اکران فیلم‌های سینمایی که تا حدودی به صدور پروانه ساخت نیز تسری یافته، برآمده از یک نگرانی جدی است.

به گزارش تابناک، در هفته‌های اخیر و پس از حواشی فیلم «پنجاه کیلو آلبالو» و موضع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سبک برخورد شورای پروانه ساخت و شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی نسبت به گذشته سخت‌گیرانه‌تر شده است. هرچند این ملاحظات برای صدور پروانه ساخت برخی فیلم‌ها مشهود بوده، آنچه کمتر مشهود بوده و اتفاقاً جدی‌تر است، ملاحظات صدور پروانه نمایش فیلم‌هاست.

پس از اصلاحاتی که به فیلم «درکولا» اثر رضا عطاران و «بارکد» به کارگردانی مصطفی کیایی وارد شد و البته آنچنان وسیع نبود، ممیزی‌های سایر فیلم‌ها رسانه‌ای شد و حتی ترانه علیدوستی از اصلاحیه ۳۰ دقیقه‌ای فیلم «مادر قلب اتمی» ساخته تازه علی احمدزاده خبر داد؛ اصلاحیه‌ای که به گفته علیدوستی در صورت اعمال آنقدر زمان فیلم را کوتاه می‌کند که از استاندارد برای اکران کمتر می‌شود. پشت پرده شدت عمل کم‌سابقه شورای پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی

البته بر اساس اطلاعات دریافتی، این اصلاحیه‌های وارد آمده به «مادر قلب اتمی» به منزله حذف سی دقیقه نیست، بلکه در برخی سکانس‌ها باید جزئیاتی تغییر کند تا فیلم پروانه نمایش بگیرد. «مادر قلب اتمی» تنها نیست و به فیلم «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» اثر عبدالرضا کاهانی نیز اصلاحیه‌های جدی وارد آمده که به اشتباه عنوان شده بود فیلم مجوز اکران نمی‌گیرد و البته این خبر اشتباه توسط تهیه کننده فیلم تکذیب شد.

بخشی از شدت عمل شورای پروانه نمایش به واسطه حساسیت برخی مقامات نسبت به وضعیت فرهنگی و همچنین تذکراتی است که در این زمینه داده شده؛ اما بخش دیگر به کوشش شورای پروانه نمایش و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد برای رعایت ملاحظات در این مجموعه و جلوگیری از دامن زدن به چند متولی‌گیری در حوزه سینماست.

به تعبیر دیگر، به طور جدی بیم آن می‌رود که سایر سازمان‌ها و مجموعه‌های قدرتمند، به روند صدور یا توقف اکران عمده فیلم‌ها ورود کنند و کار از دست سازمان سینمایی خارج شود. طبیعتاً در صورت رقم خوردن چنین شرایطی و اعلام موجودیت چندین پدر برای سینمای ایران، دیگر نمی‌توان درباره امنیت اقتصادی در سینمای کشورمان، کمترین سخنی بر زبان راند.

بنابراین، سازمان سینمایی و شورای پروانه ساخت و شورای پروانه نمایش به این جمع‌بندی رسیدند تا در صدور پروانه فیلم‌های سینمایی، سخت‌گیری بیشتری به خرج دهند و از وقوع چنین اتفاقاتی که مدیریت سینما را غیرقابل کنترل خواهد کرد، پیشگیری کنند

همه ساله در آستانه ماه مبارک رمضان و در ۱۵ شعبان عموم مردم این روز را به عنوان عید تلقی و روز را روزه  و شب را جشن می گیرند.
قبل از ماه رمضان مردم تمام مواد غذایی لازم در این ماه را تهیه می کنند. به محض اینکه هلال ماه رمضان دیده شود مؤذنان مساجد طبل های بزرگی را به صدا در می آورند تا مردم بدانند که فردا روز اول ماه مبارک رمضان است. شیعیان بعد از نماز عشا با راهنمایی پیش نماز مسجد به خواندن سوره های مخصوص ذکر شده و نمازهای معین می پردازند.
اهل سنت هم در این شب بعد از نماز عشا به اعمال عبادی مشغول هستند و نماز تراویح به صورت جماعت برگزار می کنند.
(لازم به ذکر است که نماز تراویح در زمان پیامبر (ص) نبوده و از اموری است که در زمان خلیفه دوم به عبادات اضافه گردیده و اکنون تنها مورد اهتمام اهل سنت است.)

 فرهنگ جالب
فرهنگ جالب مردم مهربان ساحل عاج این است که هر مردی برای پدر و مادر و همسر خود مقداری ما یحتاج مربوطه به ماه مبارک را تهیه و به آنها هدیه می دهد. جالب تر اینکه در آنجا هیچ زنی در ماه مبارک از همسر خود دور نمی ماند و یک روز قبل به نزد همسر خود بر می گردد تا در این ماه در کنار شوهر ثواب بیشتری ببرد. اگر خانمی هم مرخصی گرفته باشد از شوهرش اجازه می گیرد و به دیدن پدر و مادرش می رود.

 ختم قرآن
مردم بعد از نماز صبح شروع به قرآن خواندن می کنند، بعد اذکار خاص این ماه را می گویند و سپس به سرکار می روند. در مساجد ساعت ۱۰ تا اذان ظهر تفسیر قرآن برگزار می کنند و در بعد از ظهرها از ساعت ۱۶ تا اذان مغرب . آنها در طول ماه مبارک یک دوره کامل قرآن را برای مردم تفسیر می کنند تا با حقایق الهی آشنا شوند و هر روز به خدای خود نزدیک شوند.

حکایت غیر مسلمانان
در این ماه با وجود اینکه ۳۶درصد مردم مسلمان نیستند، اما رفتار مسلمانان کلاً باعث تأثیر در دیگران می شود.

سیاست و دیانت
چون دولت آنجا لائیک است، مراکز موسیقی و موزیک تعطیل نمی شود.

دعوا، بی دعوا
مردم با هم در این ماه دعوا نمی کند چون اعتقاد دارد از ثوابشان نزد خدا کم می شود و دیر به خدا می رسد.

اول سجود
 مردم افطار خود را نزدیک اذان به مسجد می برند. مالکی ها اول نماز مغرب را می خوانند و بعد افطار، وهابی ها اول افطار می کنند و بعد نماز می خوانند. شیعیان ابتدا نماز مغرب می خوانند و بعد افطار می کنند.

اطعام
مسلمانان و به خصوص شیعیان در این ماه سعی می کنند هر روز یک غذای خوب و بسیار خوشمزه پخته و آن را به یکی از همسایگان و یا بستگان و یا دوستان و آشنایان به عنوان هدیه بدهند.

 وفات و میلاد
فقط شیعیان اینگونه مراسم ها برگزار می کنند. آنها بعد از نماز مغرب و عشا مراسم مخصوصی را در روز معین با خواندن قرآن به همراه سخنرانی و مداحی به زندگی حضرت خدیجه – سلام الله علیها – و امام حسن مجتبی – علیه السلام – می پردازند.

شب قدر
شیعیان به نحوه خود مثل ایران دقیقاً عمل می کنند. در مناطقی که شیعیان زیاد باشند به صورت دسته جمعی مراسمها برگزار می شود. حتی در مناطق سنی نشین. اما اگر در مناطقی شیعه نباشد و یا کم باشد مراسم برگزار نمی شود. و اگر شهر دور نباشد به شهر دیگری برای شرکت در مراسم می روند.
وهابی ها از شب ۲۱ تا ۳۰ رمضات هر شب ۴ رکعت نماز می خوانند و بعد سخنرانی و ادامه تهجد و بعد دعا و در نهایت هم آماده می شوند برای سحری و برای نماز صبح.آنها در این ۱۰شب قرآن را ختم می کنند.
مالکی ها فقط یک شب را به عنوان لیله القدر احیا دارند و آن شب ۲۷ است. از ساعت ۹ تا اذان صبح. مردم از همه جا می آیند و این شب را شب صدقه دادن نامیده اند. آنها پول می دهند که به فقرا دهند و یا علما به فقرا بدهند. و در طول شب نمی خوابند. در ساحل عاج نقطه ای نیست که مسلمان نباشد به همین دلیل همه جا این گونه عمل می شود.
طهارت درونی؛ لباس مخصوص
لباس مخصوصی در این کشور وجود ندارد. اما در این ماه سعی می کنند که علاوه بر اینکه لباس تمیز و پاکیزه و نو در این ماه بپوشند از لحاظ درونی نیز جدیدتر از گذشته عمل کنند.

غذای مخصوص
برای افطار از شیر برنج ، شربت هم زیاد مصرف می کنند. آنجا برای افطار غذای سبک و بعد از نماز مغرب و عشا مجدداَ غذا می خورند. اما غذای مخصوص خود را در سحر استفاده می کنند.

 عید فطر
عید فطر مراسم سنی ها و شیعه فقط  دراجرای نماز متفاوت و دیگر کارها مثل هم می باشد. سنی ها در ماطق خود در شهر یا روستا قبل از رفتن به نماز یا ۲ روز مانده یا شب قبل زکات خود فطر خود را به امام محله می دهند تا بین فقرا تقسیم کند. دراین روز لباس جدید برای اعضای خانواده تهیه و با آن لباسها خود را مزین و به عید می روند. و در این روز به دید و بازدید یکدیگر و عذرخواهی بابت هر مشکلی که قبلاً پیش آمده می پردازندو به بچه ها عیدی و هدیه داده نی شود.
مسلمانان این کشور همه‌ساله هم‌زمان با هفته‌ی پایانی ماه شعبان با شرکت درغبارروبی مساجد و منازل خود، تدارک لباس‌های نو و همچنین برگزاری دعا و نیایش به درگاه حق تعالی، با شور و اشتیاق خاص خود به پیشواز این ماه عزیز می‌روند. مسلمانان ساحل عاج همچنین در این ماه پر فضیلت با اِطعام ایتام و ترویج فرهنگ مهرورزی، برگزاری مراسم ویژه‌ی دعا و نیایش، تلاوت قرآن و نیز آموزش قرآن به نوجوانان در مساجد، به میهمانی خدا می‌روند.

این در حالی است که رادیو «البیان»، شبکه‌ی قرآنی این کشور نیز با پخش برنامه‌های ویژه‌ی ماه نزول قرآن، مسلمانان این کشور را در اجرای مراسم قرآنی همراهی می‌کند.

این شبکه‌ی رادیویی تنها شبکه‌ی اسلامی این کشور است که با پخش روزانه‌ی تلاوت اساتید قرآن مصری و پخش ویژه‌برنامه‌های اسلامی، مورد توجه جمعیت کثیری از مسلمان این کشور قرار دارد.

یادآوری می‌شود ساحل عاج که یکی از اعضای سازمان کنفرانس اسلامی(OCI) است، با هجده میلیون جمعیت یکی از کشورهای مهم غرب آفریقا محسوب می‌شود و بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود پنجاه الی شصت درصد از این جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

n00235519 b ماه رمضان در کشور آفریقایی ساحل عاج
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحدطی بیانیه ای از دولت جدید میانمار خواست که گامهای جدی برای پایان دادن به تبعیض سیستماتیک نژادی و نقض حقوق بشر علیه اقلیتهای این کشور بردارد. 

زید رعد الحسین نماینده این سازمان در امور میانمار در گزارش خود درباره میانمار به مسلمانان روهینگا در این کشور اشاره کرده است که از طرف اکثریت بودایی مورد تبعیض و نقض حقوق خود قرار می‌گیرند.

n00235506 b مسلمانان روهینگا قربانی «جنایت علیه بشریت»
کاروان های نظامی بزرگی از ارتش سوریه که به سمت اهداف تعیین شده در حومه غربی این شهر حرکت کرده بودند در زمان کوتاهی به خوبی پیشروی کردند و میدان نفتی الثوره و منطقه کارگران را که کمتر از 10 کیلومتر با فرودگاه نظامی الطبقه فاصله دارد، آزاد کردند.

در سایه این پیشروی، خبرها از حومه الرقه حاکی است ارتش و هم پیمانانش به طور کامل کنترل مزرعه العجراوی را در اختیار گرفتند در نتیجه توانستند به هفت کیلومتری جنوب شرقی فرودگاه الطبقه برسند.

آزاد سازی مثلث الرصافه
عملیات نظامی از محل استقرار نیروهای سوریه و هم پیمانانش در اثریا آغاز شد و پیشروی به سمت میدان نفتی الحباری ادامه یافت و نیروهای سوریه موفق شدند مثلث الرصافه را آزاد کنند.

آزاد سازی منطقه ای به وسعت ۷۵ کیلومتر
منطقه بیابانی و بمب گذاری های داعش در این منطقه، مانع از پیروزی های ارتش و هم پیمانانش نشد و ارتش و هم پیمانانش در مدت شش روز عملیات نظامی موفق شدند منطقه ای به مساحت حدود ۷۵ کیلومتر را به سمت شهر الطبقه آزاد کنند. در این عملیات دهها نفر از افراد مسلح گروه تروریستی داعش کشته و زخمی شدند.  

پیشروی نیروهای سوری در غوطه شرقی
نیروهای سوریه و هم پیمانانش در ریف دمشق نیز در مزارع جنوبی منطقه جسرین در غوطه شرقی پیشروی و تعدادی از مزارع و مجتمع ها را آزاد کردند.  
عملیات نظامی در غوطه شرقی تا محور منطقه البحاریه ادامه یافت و نیروهای سوریه موفق شدند مدرسه و برج البحاریه را بعد از درگیری شدید با افراد مسلح گروه تروریستی جبهه النصره آزاد کنند.

n00235510 b پیشروی های جدید ارتش سوریه
در حدود ۲ میلیون نفر مسلمان در اوکراین زندگی می کنند که در ماه مبارک رمضان از طلوع خورشید تا غروب آفتاب روزه می‌گیرند.

 

n00235418 b روزه داری در اوکراین
 

یک مقام اطلاعاتی یمن در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در صنعا تایید کرد، آمریکا به بهانه تقویت حضور نظامی خود در یمن افسرانی از نیروهای ویژه آمریکایی را به پایگاه العند در استان لحج در شمال عدن در جنوب یمن اعزام کرد.

 

وی افزود که آمریکا در چارچوب ماموریتی که مبارزه با تروریسم خوانده شده، افسران خود را که بیش از یک سال پیش از یمن خارج کرده بود، بار دیگر به یمن بازگرداند اما اشاره‌ای به تعداد آنها نکرد.

 

این منبع اطلاعاتی گفت: امارات از آمریکا خواست نیروهای ویژه خود را برای کنترل نظامی تنگه باب المندب اعزام کند.

 

پیش از این روزنامه واشنگتن پست اعلام کرده بود ارتش آمریکا به دنبال تمدید ماموریت نیروهای عملیات ویژه در یمن است که به بهانه مبارزه با تروریسم در این کشور مستقر شدند اما سال گذشته ماموریت آنها به دلیل جنگ داخلی در یمن متوقف شد.

 

این روزنامه به نقل از مقاماتی آمریکایی آورده بود: یک تیم ۱۰ نفره از افسران آمریکایی به نظامیان اماراتی که وارد ائتلاف سعودی شده‌اند کمک خواهد کرد تا تروریست‌های القاعده را در یمن تحت پیگرد قرار بدهند.

 

امارات نیز اخیرا اعلام کرد که جنگ برای نیروهای اماراتی در یمن پایان پذیرفته اما این احتمال است که نیروهای اماراتی برای مبارزه با تروریسم در مناطقی از یمن باقی بمانند.

 

روزنامه واشنگتن پست اخیرا نوشت: وزارت دفاع اخیرا تیم دیگری از نیروهای ویژه خود را در ماموریتی جداگانه به یمن فرستاده تا ضمن ارزیابی امنیت این کشور شهروندان یمنی را به همکاری با آمریکا متمایل کند.

 

«کریستفور شیرود»، سخنگوی پنتاگون با رد هر گونه توضیحی درباره استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در یمن گفت: ما همه طرف‌ها در یمن را به کاستن از شدت تنش‌ها ترغیب می‌کنیم و هدف ما تحقق ثبات دائم در یمن از طریق ایجاد راه حل سیاسی و با مشارکت همه طرف‌ها در مذاکره‌ای است که تحت نظارت سازمان ملل باشد.

n00235511 b نظامیان آمریکایی وارد جنوب یمن شدند
با گذشت چند ماه از نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن و حضور رئیس‌جمهور ترکیه در آن، رسانه غربی از دیدار «خصوصی» رجب طیب اردوغان با وزیر کابینه رژیم صهیونیستی در حاشیه این نشست جزئیاتی منتشر کرده است.

 خبرگزاری رویترز نوشت: «این  دیدار، عالیترین تماس و دیدار بین اسرائیل و ترکیه از زمان قطع روابط دیپلماتیک بین آنها به دنبال حمله نیروهای اسرائیلی و کشته شدن ۱۰ فعال ترکیه‌ای در حمله به کشتی به مقصد غزه بود».

 رویترز گزارش داد: «در حاشیه نشست ماه مارس امنیت هسته‌ای در واشنگتن، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیداری خصوصی با یووال اشتاینیتز وزیر انرژی اسرائیل برگزار کرد.

در گزارش این رسانه انگلیسی آمده است: «در این دیدار که ۳۰ دقیقه طول کشید و پیش از این جزئیات آن منتشر نشده بود، درباره جنگ در سوریه، حضور ایران در سوریه، تروریسم و گاز طبیعی صحبت شد».
وزیر انرژی رژیم صهیونیستی با تایید دیدارش با اردوغان گفت: «این دیدار، در جوی بسیار خوب برگزار شد.

نشست امنیت هسته‌ای واشنگتن اواسط فروردین ماه سال جاری در پایتخت آمریکا و به میزبانی دولت باراک اوباما برگزار شد؛ نشستی که یکی از حاضران آن رئیس‌جمهور ترکیه بود.

n00235504 b گفتگو های ترکیه و اسرائیل
وکلا می‌گویند این ادعای مقامات نیجریه را باید شیخ زکزاکی تایید کند در حالی که وی تاکنون حتی یک کلمه هم در تائید آن سخن نگفته است.

 

n00235419 b شکایت وکلای شیخ زکزاکی از دولت نیجریه
به گزارش پایگاه خبری العهد، منابع بحرینی اعلام کردند که مقامات رژیم آل خلیفه، آیت الله عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین، را سلب تابعیت کردند.

این در حالی است که اخیرا خانواده ها و اهالی روستاهای بحرین با انتشار بیانیه‌ای، درخصوص تعرض مقامات رژیم آل‌خلیفه به آیت الله شیخ "عیسی قاسم"  و انجام اقدامات دیوانه وار علیه ایشان هشدار داده بودند.

روحانیون و جنبش های انقلابی بحرین نیز با هشدار به مقامات آل خلیفه، تأکید کردند تعرض به آیت الله شیخ عیسی قاسم، تعرض به شیعیان، تاریخ و مرجعیت آنهاست.

رژیم آل خلیفه در دوره اخیر اقدامات شدیدی را علیه مخالفان این کشور اتخاذ کرده است .

n00235509 b سلب تابعیت آیت الله شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته بحرین
مثبت نیوز - رئیس جمهوری، پرهیز از غرور کاذب و مأیوس شدن هنگام پیروزی و شکست در صحنه ورزش را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر روزی در میادین ورزشی شکست خوردیم این شکست نباید ما را مأیوس کند و اگر پیروز شدیم نیز نباید این پیروزی باعث غرورمان گردد و هر پیروزی باید پله‌ای برای صعود و حرکت بالاتر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی یکشنبه شب در ضیافت افطار با ورزشکاران با تأکید بر اهمیت ورزش همگانی در کنار توجه به ورزش قهرمانی، اظهارداشت: ورزش همگانی اساس و پایه است اما از طرف دیگر ورزش قهرمانی می‌تواند مشوق نسل جوان کشورمان برای ورزش همگانی باشد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه «امروز جامعه ایران در مسیر تحرک سالم و با نشاط برای سلامت جسم و جان خود قرار دارد»، گفت: بازی‌ها و ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ای باعث خلق افتخارات ملی و تبلیغ و معرفی هویت و فرهنگ کشورمان به دنیا می‌شود مخصوصاً ورزش‌هایی که با اخلاق توأم باشد، بزرگترین تبلیغ برای یک ملت محسوب می‌شود.

دکتر روحانی تصریح کرد: ورزش قهرمانی اگر توأم با اخلاق اسلامی و انسانی باشد می‌تواند همه تبلیغاتی را که در زمینه ایران‌هراسی در دنیا به راه انداخته‌اند، از بین برده و چهره واقعی ایران و ایرانی را به جهانیان معرفی کند.

رئیس جمهوری گفت: خوشحالیم در کشوری زندگی می‌کنیم که جوانان ما در علم و دانش افتخارات فراوانی می‌آفرینند و در دنیای دیپلماسی نیز پهلوانان بزرگی که از قدرت علمی، فنی و حقوقی برخوردار هستند، می توانند در یک معرکه بزرگ جهانی وارد شده و با موفقیت از آن خارج شوند.

دکتر روحانی گفت: سال گذشته و در ایام ماه مبارک رمضان، قهرمانان ما توانستند در صحنه دیپلماسی در برابر آنچه جامعه جهانی می‌نامیدند، پیروزی و موفقیت به دست آورده و حقوق ملت ایران را از همان کسانی که ادعا می‌کردند ایران حق غنی‌سازی ندارد، کسب کرده و امروز آنها را در زمینه هسته‌ای طرف معامله خود قرار دهند.

رئیس جمهوری افزود: همان‌ کسانی که ادعا می‌کردند ایران نباید آب سنگین داشته باشد، امروز از ایران آب سنگین می‌خرند و تاکنون یک محموله از آن را خریداری کرده‌اند.

دکتر روحانی تصریح کرد: قهرمانان کشورمان زنجیرهای تحریم را گسسته و راه را برای فعالیت جامعه باز کرده‌اند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: در هر صحنه و رشته‌ای که نمایندگان ملت ایران پیروز می‌شوند، این به مفهوم پیروزی همه ملت ایران است.

دکتر روحانی در ادامه با آرزوی قهرمانی و پیروزی‌های ورزشکاران کشورمان در المپیک و پارا المپیک، اظهار امیدواری کرد که ورزشکاران کشورمان باز هم برای ملت ایران غرور و افتخار خلق کنند.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: برخی کشورهایی که غرور و افتخار تاریخی ندارند، از طریق اسطوره‌‌سازی و بسیاری از مسایل دیگر که ممکن است با واقعیت انطباق نداشته باشد، به دنبال خلق قهرمانانی در عالم تخیل و خیال هستند و این در حالی است که سرتاسر تاریخ ملت ایران سرشار از غرور و افتخارات تاریخی است.

دکتر روحانی اضافه کرد: در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز افتخارآفرینان بزرگی داشتیم و ملت ایران هیچگاه چهره‌های بزرگی همچون بابایی‌ها، ستاری‌ها، همت‌ها، باکری‌ها و باقری‌ها را فراموش نخواهد کرد و همواره به قهرمانان بزرگ تاریخی خود افتخار می‌کند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه قهرمانان می‌توانند به یک ملت روحیه و امید داده و راه را برای کارهای بزرگ بگشایند، اظهار داشت: ورزش گاهی از یک ملت تبلیغی می‌کند که چه‌بسا هزاران ساعت تبلیغات مکتوب و تصویری نیز از انجام آن ناتوان باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ورزش علاوه بر مسأله سلامت و نشاط عمومی در کنار خود، صبر، مقاومت، ایستادگی و کار جمعی را هم به ارمغان می‌آورد، گفت: افتخارآفرینی ورزشکاران کشورمان در میادین جهانی نه تنها باعث غرور و افتخار ملت ایران می‌شود، بلکه سایر ملت‌ها نیز به آن افتخار می‌کنند.

رئیس جمهوری با تجلیل از حضور بانوان ورزشکار کشورمان با رعایت الگو و شئونات اسلامی در عرصه‌های ورزشی جهان، گفت: جمهوری اسلامی ایران از یک ویژگی خاصی برخوردار است که شاید کمتر کشور در جهان دارای آن باشد و آن افتخارآفرینی بانوان و زنان قهرمان ورزشکار کشورمان در صحنه‌های ورزشی با الگوی اسلامی است.

دکتر روحانی افزود: رعایت این الگوی اسلامی از طرف بانوان ورزش کشورمان از یکسو افتخاری برای ما در دنیای اسلام است و از سوی دیگر افتخاری برای ایستادگی بر مبنای فرهنگ و هویتمان محسوب می‌شود.

رئیس جمهوری در ابتدای این مراسم نیز با ابراز خرسندی از میزبانی جامعه ورزشی کشور در ماه مبارک رمضان، گفت: از آغاز دولت یازدهم همواره تأکید داشتم که برای دستیابی به اهداف والای ملی، باید با بهره گیری از نظرات و دیدگاه های صاحبنظران ، برنامه‌ریزی انجام گیرد و از تصمیمات خلق الساعه پرهیز شود که همه اینها تحت عنوان تدبیر نام‌گذاری شد.

دکتر روحانی ادامه داد: باید برای رسیدن به قله‌‌ها تدبیر کنیم و در کنار این تدبیر در زندگی و روزهای سخت با امید حرکت نماییم و این امید است که می‌تواند جامعه‌ای را به همه نقاط مطلوب و اهداف والا برساند.

رئیس جمهوری با طرح این پرسش که چه کسانی برای یک ملت امید، شادی و لبخند را به ارمغان می‌آورند، تأکید کرد: افتخارات ملی باعث ایجاد و تقویت امید و غرور یک ملت می شوند.

دکتر روحانی با اشاره به صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۷، گفت: آن گل با افتخار در استرالیا توانست همه ایرانیان را از روی صندلی‌ها بلند کند که این قیام برای غرور، امید و افتخار بود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه اساس و هدف ورزش،‌ سلامت جسم و روح جامعه و مردم است، ادامه داد: همواره در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و جلسات مسایل و معضلات اجتماعی تأکید داشتم که به جای همه راه‌حل‌های ارایه شده در این جلسات باید بیشتر به فکر آموزش، پرورش و ورزش باشیم؛ چرا که توجه به این سه امر می‌تواند جامعه را از آسیب‌ها، معضلات و افسردگی نجات دهد و همواره غرور ملی در صحنه جهانی برای کشور حائز اهمیت است.

دکتر روحانی همچنین در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران با اشاره به فرصت اندک ۴۵ روزه تا شروع مسابقات المپیک و پارالمپیک گفت: دولت تاکنون همه تلاش های خود را برای موفقیت و کسب سهمیه المپیک به کار بسته و در مدت باقی مانده تا شروع مسابقات نیز اقدامات و کمک ها را برای موفقیت ورزشکاران کشورمان در این صحنه رقابت جهانی و خوشحالی مردم عزیز کشورمان انجام خواهد داد.

دکتر «محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان در این مراسم با تقدیر از توجه ویژه رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید به جامعه ورزش کشور، اظهار داشت: توجه و عنایت بزرگان کشور به موفقیت های ورزشی در افزایش روحیه در کسب این پیروزی ها بسیار حائز اهمیت است.

وزیر ورزش و جوانان توسعه و ترویج ورزش همگانی در کشور را به عنوان اصلی ترین راهبرد وزارت ورزش و جوانان برشمرد و افزود: ورزشکاران کشور در حوزه قهرمانی در سال ٩۴ حدود ١۶٠٠ مدال جهانی در رشته های مختلف کسب کرده اند.

گودرزی با اشاره به اینکه توانسته ایم در زمینه کسب سهمیه برای المپیک و پارالمپیک رکورد شکنی کنیم، خاطرنشان کرد: در المپیک از ۵١ سهمیه به حدود ۶٠ سهمیه و در پارالمپیک به ٩٠ سهمیه دست یافتیم که این میزان در پارالمپیک می تواند به ١٠٠ سهمیه برسد.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری ۴٠ انتخابات روسای فدراسیون ها در فضایی دموکراتیک، ادامه داد: در حوزه عمران و زیرساخت های ورزشی به رغم محدویت های بودجه ای حدود هزار پروژه کوچک و بزرگ در سطح کشور تکمیل و افتتاح شده که این میزان می تواند تا پایان سال جاری به ١۵٠٠ پروژه برسد.

گودرزی شفاف سازی در زمینه دستمزد بازیکنان رشته های ورزشی رفع مشکلات مالی ورزشکاران، تنظیم و توزیع مناسب اعتبارات ورزشی به فدراسیون ها را از دیگر اقدامات وزارت ورزش و جوانان برشمرد و اظهار داشت: در حوزه ورزش بانوان نیز موفقیت های بسیاری کسب شده و توانسته ایم حدود هشت سهمیه المپیکی را بدست آوریم و در پار المپیک هم سهمیه بانوان ایرانی به سه برابر گذشته افزایش یافته است.

وزیر ورزش و جوانان خاطر نشان کرد: پیروزی ها، موفقیت ها و کسب مدال های ورزشی در عرصه مسابقات جهانی و بین المللی از سوی ورزشکاران و قهرمانان کشورمان سهم بسزایی در تقویت روحیه نشاط و امید مردم در جامعه دارد.

داورزنی رئیس فدراسیون والیبال نیز با قدردانی از حمایت‌های دولت برای راهیابی تیم ملی والیبال به المپیک، اظهار داشت: قطعاً این مهم بدون حمایت‌های دولت تدبیر و امید امکان‌پذیر نبود.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: تاکنون کمک‌های بسیار خوبی از سوی دولت و وزارت ورزش برای اجرای برنامه‌های فدراسیون‌ها به منظور کسب سهمیه و آمادگی بهتر برای حضور در المپیک صورت پذیرفته و امیدواریم با عنایت ویژه‌تر از سوی دولت افتخارآفرینی‌های ورزشکاران در المپیک ریو ادامه یابد.
سجاد مردانی قهرمان رشته تکواندو نیز گفت: همه ورزشکاران به این موضوع اذعان دارند که حمایت‌ها و دیده شدن‌ ورزشی ها در دولت یازدهم خاص و ویژه بوده است.

n00007000 b رئیس جمهوری: شکست های ورزشی نباید ما را مایوس کند
صفحه 1 از 212