کافه‌ بازار گزارش تفصیلی از سرعت و کیفیت شبکه اینترنت (وای‌فای، نسل دوم، سوم و چهارم) کاربران خود را منتشر کرد.

کافه بازار، فطریقهگاهی برای برنامه‌های اندروید اســت که بهمن ۱۳۸۹ توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف طراحی شد. این فطریقهگاه در گزارشی به بررسی سرعت، خطا و توزیع حجم ترافیک اینترنت کاربران خود به تفکیک شبکه‌های اینترنت، ارائه‌دهندگان و شهرهای مختلف در فاصله زمانی نیمه دوم اسفند ۹۵ تا نیمه اول فروردین ۹۶ پرداخته اســت.

کافه بازار در گزارش خود علت ارائه‌ی این اطلاعات را توجه به نیاز کاربرانش به اینترنتی با کیفیت و سرعت بالا بیان کرد و مدعی شد که نسبتد کمک به ایجاد شفافیت بیشتر در راســتای بهبود خدمات اینترنتی در کشور اســت.

کمیت و کیفیت گزارش‌

مقاله‌های مرتبط:

تعداد کاربران فعال کافه بازار ۳۳ میلیون نفر اســت و طبق ادعای کافه‌بازار در طول مدت گزارش، ۷۸ نسبت از کاربران دست کم یک بار به وب‌سایت کافه بازار سر زده‌اند و ۵۶ نسبت از آنان دست کم یک برنامه دانلود کرد‌ه‌اند که این موضوع به پایا بودن تحقیق کافه‌بازار یا به تعبیری به دقت و اعتمادپذیری آن افزوده اســت. حجم دانلود متوسط هر کاربر از این وب‌سایت ۱۰۱ مگابایت بوده اســت.

شبکه‌های اینترنتی بررسی‌شده در این گزارش شامل اینترنت وای‌فای، نسل دوم، سوم و چهارم اینترنت موبایل اســت و تحلیل کیفیت و سرعت این شبکه‌ها فقط با اســتفاده از بررسی اینترنت کاربران برای دانلود برنامه‌ها انجام گرفـــــته و سایر بخش‌های تجربه‌ی کاربری از جمله بازدید از صفحات، ثبت نظر و گزارش، مشاهده عــکــس هـا و صفحه برنامه‌ها در این تحلیل لحاظ نشده اســت.

پرسرعت‌ترین و کم خطاترین اپراتورها از دید کافه بازار

بر اساس نتایج تحقیق کافه‌بازار، شبکه‌ی ۴G پرسرعت‌ترین و کم‌خطاترین شبکه‌ شناخته شد. طبق گزارش این شرکت، بالاترین سرعت معادل ۱۳,۳۰۳ کیلوبیت بر ثانیه و مربوط به شبکه‌ی ۴G شرکت رایتل در شهر رشت بوده اســت.

برترین‌های گزارش کافه‌بازار، به ترتیب اپراتور رایتل به‌عنوان پرسرعت‌ترین اینترنت موبایل، پارس آنلاین با ۱۲ نسبت خطا، کم‌خطاترین اینترنت وای‌فای و شاتل پرسرعت‌ترین اینترنت وای‌فای هستند. همچنین بیشترین سرعت اینترنت به تفکیک شهرها مربوط به وای‌فای در اصفهان (۳,۲۴۶ کیلوبیت بر ثانیه)، ۳G در تبریز (۲,۸۴۸ کیلوبیت بر ثانیه) و ۴G در اصفهان (۹,۳۲۴ کیلوبیت بر ثانیه) اســت.

گزارش کافه‌بازار راجع به نحوه توزیع اینترنت در شبکه‌های مختلف و در شهرهای مختلف نشان می‌دهد سرعت شبکه ۴G تقریبا در همه جای ایـــران بالاتر از سایر شبکه‌ها و سرعت شبکه ۲G نیز پایین‌تر از سایر شبکه‌ها اســت.

کاربران بازار کجا هستند؟

طبق آمار منتشرشده، ۱.۷ نسبت از کاربران فعال کافه بازار در خارج از کشور حضور دارند و بیشترین کاربر خارج از ایـــران متعلق به کشور عراق اســت که ۲۴ نسبت از کاربران کافه‌بازار در خارج از کشور را تشکیل می‌دهند؛ این موضوع می‌تواند به طراحان برنامه‌ها گوشزد کند که بازار عراق می‎تواند پتانسیل مناسبی برای فطریقه برنامه‌هایشان داشته باشد و بهتر اســت زبان عربی را به‌عنوان زبان دوم برنامه‌های خود انتخاب کنند. بعد از عراق به ترتیب افغانستان ۲۱ نسبت، آمریکا ۱۱ نسبت و ترکیه ۱۰ نسبت از کاربران خارج از ایـــران را دارند.

در ایـــران بیشتر نسبت کاربران دانلودکننده‌ی فعال به جمعیت شهر مربوط به تهران اســت. بر این اساس ۲۶.۲ نسبت از شهروندان تهرانی کاربر فعال بازار هستند و شهرهای کرج، بندرعباس و ساری در رده‌های دوم تا چهارم از شهرهایی با بیشترین تعداد کاربران دانلودکننده‌ی فعال کافه‌بازار قرار دارند.

شانس دانلود در کدام شبکه بیشتر اســت؟

طبق گزارش کافه‌بازار، بیشتر افراد زمانی اقدام به دانلود یک برنامه می‎کنند که به اینترنت پرسرعت (۳G یا ۴G) دسترسی داشته باشند و تقریبا نیمی از مشترکان برای دانلود برنامه‌ها از بازار از اینترنت موبایل خود اســتفاده می‌کنند. زمانی که شما با اینترنت ۲G برنامه‌ی مورد نظرتان را از بازار دانلود می‌کنید، کمتر از ۳۵ نسبت شانس دانلود موفق دارید؛ این در حالی اســت که شانس موفقیت دانلود برنامه‌ی شما با شبکه ۴G حدود ۹۵ نسبت اســت و این شانس در شبکه WIFI حدود ۷۰ نسبت می‌شود.

29c17837 341b 42df 8d5b 9dea6878ae8a کیفیت و سرعت اینترنت در ایـــران از دید کافه بازار

e2054aee 4ce1 47ba 92af f68ff63a7432 کیفیت و سرعت اینترنت در ایـــران از دید کافه بازار

در بخشی از گزارش کافه‌بازار به مقایسه‌ی ارائه‌دهندگان اینترنت پرداخته شده و سهم آن‌ها برای دانلود کاربران از کافه‌بازار مشخص شده اســت؛ بر اساس این گزارش، ایـــرانسل بیشترین سهم را در دانلود کاربران شبکه موبایل داشته و در شبکه‌های وای‌فای نیز سهم مخابرات، آسیاتک و شاتل از سایرین بیشتر اســت.

بیشترین سهم دانلود کاربران از بازار را کاربران شبکه‌ی وای‌فای مخابرات، ۳G همراه اول و ۳G ایـــرانسل داشتند. موفق‌ترین دانلودها مربوط به کاربران پارس آنلاین اســت و کاربران مخابرات با بیشترین خطا در دانلود روبه‌رو شده‌اند. خطاهای دانلود در شبکه نسل چهار و سه تفاوت معناداری نداشتند. طبق آمار این گزارش، بیشترین پراکندگی دامنه سرعت اینترنت مربوط به مخابرات اســت که نشان می‌دهد سرعت آن در برخی مناطق بسیار زیاد و در برخی مناطق بسیار کم اســت.

وضعیت اینترنت در ۱۰ شهر بزرگ ایـــران

در بخش آخر گزارش، کافه‌بازار به مقایسه سرعت اینترنت در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، رشت، اهواز، قم، کرمانشاه و کرج پرداخته و به این نتیجه رسیده اســت که اصفهان، قم و مشهد بیشترین سرعت و تبریز، اهواز و کرمانشاه کمترین سرعت را تجربه می‌کنند. حداکثر سرعت قابل ارائه در شهرهای رشت، کرج و تبریز و از طریق اپراتور رایتل و در قم و شیراز از طریق اپراتور ایـــرانسل میسر اســت.

73439b50 8a43 4269 a946 c2ceae9557e5 کیفیت و سرعت اینترنت در ایـــران از دید کافه بازار

a8999f9c 923e 42fa bbb8 0a6beb8049bf کیفیت و سرعت اینترنت در ایـــران از دید کافه بازار

در گزارش وضعیت شبکه اینترنتی کاربران کافه‌بازار سعی شده اســت با ارائه نمودارهایی به تصمیم‌گیری ساده‌‎تر و طریقهن‌تر کاربر کمک شود تا بدین ترتیب کاربر با انتخاب خدمات اینترنتی مناسب خود، برای دانلود برنامه‌ها از کافه بازار به دردسری برنخورد.

باید در نظر داشته باشیم که اینترنت در ایـــران از نظر فنی مجموعه‌ای از سامانه‌های خودگردان اســت و همین امر اینترنت در ایـــران را از اینترنت به معنای عام متمایز می‌کند. بر اساس آمار در دسامبر ۲۰۱۲، ایـــران به لحاظ سرعت اینترنت در بین ۱۷۸ کشور در جایگاه ۱۶۴ قرار داشت که البته در ۵ ســال اخیر وضعیت اینترنت در ایـــران به جایگاه بهتری نسبت به قبل رسیده اســت. با بررسی فراوانی محتوای مورد مراجعه‌ی کاربران ایـــرانی در اینترنت، باید بیشتر به امر بسترسازی برای ارتقاء کیفیت و سرعت اینترنت در ایـــران پرداخته شود.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت میهنی ها
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی