نکات موثر برای حفظ سلامت روده ها _ روده ها کار حیاتیی را برای انجام جذب مواد مفید غذاها انجام می دهند.برای این که سلامت روده ها را حفظ کنید می توان نکات زیر را رعایت نمود. برای داشتن روده ای ســالم کارهای زیر را انجام دهید:دو هزار ســال پیش بقراط گفته اســت که همه بیماری ها از روده آغاز می‌شود. این سخن تا حدودی درست اســت. روده ما در برگیرنده میکروب‌های ریز متعددی اســت که غذاهای مصرفی را پردازش می‌کنند و ویتامین‌ها را در دسترس ما قرار می‌دهند.
 روده ها نکات موثر برای حفظ سلامت روده ها

این میکروب‌های ریز، بدن را در برابر میکروب‌های بد محافظت می‌کنند.وجود چنین میکروب‌هایی برای سلامتی ما حیاتی هستند. شاید بتوان گفت یکی از حیاتی ترین کارهایی که میکروب‌ها برای بدن انجام می‌دهند فراهم کردن ایمنی اســت. محققان بر این باورند که انسان‌ها سهوا میکروب های خوب را از طریق مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها، مصرف بیش از حد صابون‌های آنتی باکتریایی و سایر موارد از بین می‌برند. میکروب‌هایی که در بدن ما زندگی می‌کنند جامعه بزرگی را تشکیل داده اند اما زمانی که تعادل آن‌ها به هم بخورد این میکروب‌های بد هستند که پیروز خواهند شد و کنترل بدن را به دست خواهند گرفـــــت.

توصیه های حیاتی برای سلامت روده ها

خوب حالا سوال اینجاســت که چگونه می‌توان از باکتری‌های مفید محافظت کرد؟ سریع ترین طریقه برای تبدیل میکروب‌ها به میکروب های مفیدتر انتخاب مواد غذایی ســالم اســت. مواد غذایی ارگانیک، حاوی فیبر و تخمیر شده می‌توانند سلامت روده را تضمین کنند. در مقابل، مصرف غذاهای فراوری شده می‌تواند به باکتری‌های مفید اسیب وارد کند. در ادامه نکاتی را بیان می‌ کنیم که به کمک آن می توانید سلامت روده‌های خود را تضمین کنید:

مواد طبیعی و ارگانیک مصرف کنید:

سبزیجاتی که در خاک طبیعی رشد می کنند میکروب‌های موجود در آن را به بدن منتقل خواهند کرد که به سلامت روده‌ها کمک می کند.۷۰ الی ۸۰ نسبت از آنتی بیوتیک‌هایی که در ایالت متحده آمریکا به فطریقه می‌رسد برای پرواربندی حیوانات مزرعه اســتفاده می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها این دوز را به انتشار پاتوژن مقاوم به آنتی بیوتیک مرتبط می‌داند و آن را دردسر بزرگی برای سلامت انسان می‌داند. به همین خاطر باید به خاطر داشته باشید که گوشت ارگانیک و طبیعی عاری از آنتی بیوتیک اســت. در صورت مشاهده چنین مواردی از خوردن آن اجتناب کنید.

از غلات سبوس دار اســتفاده کنید:

غذاهایی که فیبر بالایی دارند معمولا غنی از الیگوساکاریدها هستند که یک نوع کربوهیدرات پیچیده اســت و می‌تواند برای سلامت بدن مفید باشد. همین امر موجب می‌شود غلات سبوس داری همچون کینوا و گندم سیاه برای رشد میکروب های ســالم در بدن مفید باشد. شما می‌توانید برای صبحانه خود از جوی دو سر، پاســتای تهیه شده از ارد سبوس دار و برنج قهوه ای اســتفاده کنید. USDA پیشنهاد می‌کند به ازای هر ۱۰۰۰ کالری مصرفی، حدود ۱۴ گرم فیبر مصرف شود. رژیم غذایی خود را با نان تهیه شده از آرد سبوس دار( که حاوی سه گرم فیبر به ازای هر برش اســت) میان وعده حاوی فیبر بالا همچون سیب خام( ۳.۵ گرم فیبر) غنی سازید.

به خوردن غذاهای تخمیری روی بیاورید:

مواد غذایی که حاوی موجودات ریز فعال هستند می‌توانند برای بدن مفید باشند. ماســت یکی از همین مواد اســت که می‌تواند به ازای هر وعده مصرفی میلیون‌ها میکروب خوب زنده و فعال را وارد بدن کند. اگرچه هنوز برخی از متخصصان در این باره مطمئن نیستند اما بیشتر افراد بر این باورند که غذاهای تخمیری در برگیرنده موجودات ریز فعالی هستند و به سلامت روده‌ها کمک می‌کنند. موادی همچون کیم چی، کفیر، ترشی و کلم ترش می‌تواند مفید باشد.

از مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی خودداری کنید:

بر اساس مطالعات انجام شده، مواد شیمیایی این محصولات می‌توانند باکتری‌های خوب را از بین ببرند و بیماری‌های مرتبط با چاقی و دیابت را بدتر کنند.

از امولوسیون کننده‌های تجاری پرهیز کنید:

بیشتر مواد فراوری شده همچون بستنی، پودینگ‌ها، سس ســالاد و سایر مواد حاوی پلی سوربات ۸۰ و کربوکسی متیل سلولز (CMC) هستند که در مواد طبیعی یافت نمی‌شوند. این مواد شیمیایی می‌توانند میکروب های خوب روده را از بین ببرند و باعث ایجاد التهاب شوند. چنین موادی یکی از مقصرهای اصلی ابتلا به سندرم متابولیک هستند. به همین خاطر باید مصرف چنین موادی را به حداقل برسانید.

با آنتی بیوتیک عاقلانه رفـــــتار کنید:

آمارها نشان می‌دهد که در عرض ۵۰ ســال گذشته نرخ چاقی حدود ۲۰۰ نسبت افزایش یافته اســت. در این میان دیابت ۷ برابر و آسم ۲۵۰ نسبت بیشتر شده اســت. بیشتر متخصصان بر این باورند که مصرف بی رویه و بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها می تواند میکروب‌های خوب را از بین ببرد و بروز چنین شرایطی را بیشتر کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گزارش کرده اســت که یک سوم از کل انتی بیوتیک‌های تجویز شده برای ویروس‌ها هستند که به این نوع داروها پاسخ نمی‌دهند. اگر خودتان یا فرزندتان به بیماری مبتلا شد بهتر اســت کمی منتظر بمانید. از پزشک بخواهید همه چیز را به درستی بررسی کند و در صورت لزوم از آنتی بیوتیک اســتفاده نماید.
در برخی از موارد بیماری بعد از گذشت چند روز و بدون نیاز به انتی بیوتیک بهبود پیدا می‌کند. همه شرایطی که ما با آن مواجه می‌شویم به آنتی بیوتیک نیاز ندارد.

کمی کثیف باشید:

مطالعات انجام شده نشان می دهد کودکانی که در مزرعه‌های کوچک و در کنار حیوانات ســالم رشد می‌کنند نسبت به سایر افراد کمتر به شرایطی همچون آسم مبتلا می‌شوند. این موضوع احتمالا به این خاطر اســت که حیوانات میکروب‌های انسانی را متنوع می‌سازند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که حیوانات خانگی نیز چنین مزایایی برای بدن فراهم می کنند.

با آب و صابون شستشو کنید:

زمانی که خوردن غذا را به اتمام می رسانید، دست خود را با محصولات حاوی تریکلوزان یا ضد عفونی کننده تمیز نکنید. این مواد ضد میکروبی که در برخی از خمیر دندان ها نیز یافت می شود با حساسیت به آلرژن های هوایی و آلرژن های غذایی مرتبط هستند.

در ارتباط باشید:

میکروبیوم موضوع تحقیقات مختلفی اســت. ده‌ها ازمایش بالینی و مطالعات مختلف در حال بررسی ارتباط میکروب ها و بیماری های مختلف هستند. در دانشگاه میشگیان، مطالعات انجام شده در یافته اند که میکروب ها بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد. اما هنوز هم برای تایید ارتباط میکروب‌ها با سلامت انسان به تحقیقات بیشتری نیاز اســت. به همین خاطر بهتر اســت مطالعات انجام شده را پیگیری کنید.

منبع :میهنی ها از سلامت روده ها بدانید

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت میهنی ها خواندید
بخش پزشکی مجله میهنی ها مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند