خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) روز گذشته گزارش داد که "ثامر السبهان" به سمت تازه تأسیس وزیر امور خلیج فارس منصوب شده است.

دولت عربستان نیز با کاهش روابط دیپلماتیک خود با عراق "عبدالعزیز الشمری" وابسته نظامی سفارت عربستان در آلمان، را به عنوان کاردار عربستان در بغداد تعیین کرد.

سبهان جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر گفته بود، عبدالعزیز الشمری کاردار سفارت عربستان در عراق خواهد شد.

سفیر پیشین عربستان سعودی به دلیل اظهارات جنجالی خود علیه دولت عراق و بنا به درخواست بغداد از سمت خود برکنار شد.

سبهان که در دی ماه سال گذشته بعد از ۲۵ سال قطع روابط بغداد و ریاض فعالیت خود را در عراق آغاز کرد، بارها با اظهارنظرها و مواضع خود، خشم و اعتراض مردم و سیاستمداران عراقی را برانگیخته بود؛ وی مدعی شده بود که نیروهای داوطلب مردمی عراق در میان مردم این کشور از محبوبیت برخوردار نیستند.

سهبان همچنین ایران را به تفرقه ‌افکنی در جهان عرب متهم کرده و نوشته بود:ایران می‎خواهد آشوب ایجاد کند و با به راه‌انداختن جنگ شیعه و سنی، اعراب را نابود کند؛ ایران هیچ اعتقادی به عرب‎های شیعه ندارد؛ عرب‌های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند.

این اظهارات مداخله‌جویانه سبهان واکنش گروه‌‎های مردمی عراق را به همراه داشت؛نمایندگان نیروهای مردمی عراق ضمن محکوم کردن اظهارات السبهان خواهان اخراج وی از کشورشان شده بودند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که عربستان سعودی یکی از متهمان اصلی دامن زدن به اختلافات قومی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی در آن است. 
 

n00247997 b برکناری سفیر جنجالی عربستان در بغداد