به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، محمد مهدی شریعتمدار، رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت طی سخنانی در این همایش بر اهمیت و نقش گفت‌وگوی اسلامی ـ مسیحی در صلح و آرامش جوامع تأکید و به نقش امام رضا (ع) در پایه‌گذاری بنیان‌های گفت‌وگوی سازنده و نتیجه بخش بین دو دین اسلام و مسیحیت اشاره کرد.
 
پس از آن، آدونیس عکره، مدیر مرکز بین‌المللی علوم انسانی، ضمن معرفی این مرکز به اهداف آن در خصوص گسترش فرهنگ شهروندی و گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان اشاره کرد و گفت: ما عرب‌ها به این موضوع که قرآن کریم به زبان عربی نازل شده است، افتخار می‌کنیم.
 
خضر نبها، دبیر همایش هم در سخنان خود گفت: اولین گفت‌وگوی مسیحی اسلامی در دوران پیامبر اکرم (ص) زمانی رخ داد که آن حضرت در استقبال از گروهی از مسیحیان نجران، برای اکرام آنان دستور دادند فرش قرمز گسترانند که این سیره همچنان امروز نیز در استقبال از میهمانان ادامه دارد.
 
در ادامه این مراسم، لوییس صلیبا، ضمن نقد و بررسی یکی از متون تاریخی درباره گفت‌وگوی امام رضا (ع) با رهبران ادیان گفت: در این روایت‌ها، عناصر زیادی آمده است که می‌توان ضمن استفاده از آن، برای گفت‌وگوی سازنده از آنها بهره برد. از جمله این موارد، جو آزادی و توصیه به عدم تفتیش عقاید است که باید امروز بدان پایبند بود.
 
جعفر مهاجر آخرین سخنران این مراسم بود که مباحثی را در خصوص اشتراکات اسلام و مسیحیت عنوان کرد.
 
در بخش پایانی علاوه بر قرائت قصیده‌ای در مدح امام رضا توسط میشل کعدی، شاعر مسیحی لبنانی، نمایشگاهی از آثار هنری و جلوه‌هایی از حرم مطهر امام رضا (ع) برپا شد.
 
n00246669 b برگزاري همايش «امام رضا(ع) و گفت‌وگوي اسلام و مسيحيت» در لبنان