به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) به نقل از روزنامه السفیر لبنان، حضور عربستان در جنگ سوریه از مرحله حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی فراتر رفته است و افسران سعودی در اتاق عملیات تروریست‌ها به خصوص در مناطق شمالی سوریه حضور دارند.

براساس این گزارش منابع سوری اعلام کرده‌اند که از زمان برقراری آتش بس در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۴ این افسران در مدیریت اتاق‌های عملیات تروریست‌ها مشارکت داشته و به هماهنگ سازی فعالیت‌های آنان پرداخته‌اند.

همزمان با حضور سعودی‌ها، افسران ترکیه نیز در اتاق‌های عملیات انطاکیه و اسکندرون نقش هماهنگ سازی فعالیت‌های جنگی تروریست‌ها را برعهده دارند.
حضور افسران ترک و سعودی بر بهبود تاکتیک‌گروه‌های مسلح و منظم شدن تماس‌ها و رمزگذاری آنها بر اساس اصول ارتش‌های کلاسیک موثر خواهد بود؛ همچنین حضور آنها شامل استفاده بیشتر از هواپیماهای شناسایی برای مشخص کردن اهداف و مدیریت درگیری‌ها و افزایش سطح تجهیز افراد مسلح خواهد بود؛ چیزی که نیاز به اتاق عملیات و ستاد مشترک پیشرفته دارد.

گزارش‌ها همچنین حاکی است، عربستان دهها موشک تاو را به حومه جنوبی حلب منتقل کرده است و براساس اطلاعات میدانی، گروه‌های تروریستی جبهه النصره، لشکر ۱۳ و احرار الشام در چند روز اخیر بیش از ۴۰ موشک تاو شلیک کرده‌اند.

عربستان پیشتر ۱۳ هزار موشک تاو با ارزش ۹۶۰ میلیون دلار از امریکا خریداری کرده بود. گفته می‌شود اکنون ۱۰ درصد از این موشک‌ها به سوریه منتقل شده و ۲۰ هزار موشک نیز در انبارهای عربستان ذخیر شده است.

به علاوه در درگیری‌های مناطق جنوبی حلب نمونه‌های جدیدی از موشک‌های فاکتوری (فاغوت) با برد ۲۵۰۰ متر دیده شده است؛ واشنگتن پیشتر صدها موشک فاکتوری در اختیار گروه‌های تکفیری قرار داده بود. هر یک از این موشک‌های ضد زره قیمتی بالغ بر ۳۰ هزار دلار دارد.

گروه تروریستی جند الاقصی که به داعش نزدیک است نیز به توپ‌های۱۵۲ میلیمتری دست یافته است. ترکیه این توپ‌ها را در دهه ۱۹۵۰ از شوروی خریداری کرده بود؛ ولی این توپ‌ها اکنون در حومه جنوبی  حلب استفاده می‌شود.

n00235814 b اتاق عمليات تروريستهاي تکفيري با مديريت افسران سعودي و ترکيه