عوامل ایجاد کننده یبوست + راه های جلوگیری از یبوست

در این مطلب از مجله آنلاین میهنی ها میخواهیم شما را با عوامل ایجاد کننده یبوست و راه های جلوگیری از یبوست آشنا کنیم..

jologiri az yoboosat عوامل ایجاد كننده يبوست + راه های جلوگيری از یبوست

یبوست یکی از موضوعاتی است که بیشتر افراد در مورد آن نمی توانند به راحتی صحبت کنند. اگر شما هم از یبوست رنج می برید به خوبی آگاه هستید که مشکلی است که می تواند دردآور باشد و برای مدتی طولانی شما را درگیر خود نماید.

تقریبا تمام افراد در طول زندگی خود یبوست را تجربه می کنند. مطالعات نشان می دهد که مشکل ییوست در زنان و افراد مسن بیشتر رائج است و حدود ٢ درصد افراد در جامعه با آن درگیر هستند.

یبوست چیست؟

یبوست وقتی اتفاق می افتد که حرکات روده کند تر از حد نرمال و یا کمتر از از مقدار طبیعی خود شود.

تعداد دفعات طبیعی دفع از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، برای برخی افراد ٣ بار دفع در طول روز و برای برخی دیگر ٢ بار، ١ بار درروز و بعضی ٣ بار در طول یک هفته است ، نداشتن دفع بیشتر از ٣ روز یبوست به شمار رفته و موجب سفت شدن مدفوع و لذا سخت تر شدن عمل دفع می گردد.

چه عواملی سبب ایجاد یبوست می شوند؟

زندگی مدرن و شهری امروزی شاید مهمترین عامل بروز یبوست باشد.عدم خوردن فیبر کافی، نوشیدن مایعات در حد نیاز،عدم داشتن تحرک کافی ، اجتناب از رفتن به دستشویی در وقت نیاز همگی می توانند از عوامل موثر در بروز یبوست باشند.

یبوست ناگهانی و شدید می توانند به علت های جدی تری مانند سرطان روده بزرگ، سندرم روده تحریک پذیر ،بیماری دیابت،بیماری ام اس، بیماری پارکینسون و یا کم کاری غده تیروئید ارتباط پیدا کنند.

برخی کودکان در هنگام سن ورود به مدرسه دچار مشکل یبوست می شوند به علت این که خجالت می کشند در مدرسه به دستشویی بروند . هم چنین افراد مسن و افرادی که از داروهایی مانند قرصهای اهن،مورفین و ضد دردهای مخدر دار،داروهای إدرار اور،داروهای ضد فشار خون بالا، برخی از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند امکان دارد دچار یبوست شوند.

راههای کمک کننده به برطرف شدن یبوست

نوشیدن آب و مایعات به حد کافی:

خوردن اب و دیگر مایعات در حد کافی موجب می شود که از بی ابی بدن جلوگیری شود، بی ابی می تواند یکی از علل بروز یبوست باشد.

مایعات و اب کافی می تواند از بروز یبوست جلوگیری نماید

ورزش و فعالیت بدنی :

عدم تحرک و ورزش می تواند منجر به یبوست شود.ورزش کردن هم چنین سبب کأهش استرس می شود که خود می تواند یکی از عوامل بوجود أورنده یبوست باشد.بین وعده غذایی و ورزش حداقل یک ساعت فاصله بیندازید تا بدن فرصت هضم غذا را داشته باشد.١۵-٢٠ دقیقه پیاده روی سه بار در هفته می تواند در کأهش یبوست موثر باشد.

خوردن آلو:

این میوه خوشمزه به عنوان بهترین داروی طبیعی برای برطرف شدن یبوست در افراد شناخته شده است.الو سرشار از فیبر بوده و هم چنین حاوی سوربیتول که یک درمان برای بهبود و یا برطرف کردن یبوست است می باشد. الو هم چنین موجب پایین آمدن کلسترول می شود.

آیا این صحبت درست است که کافئین و قهوه می توانند به رفع یبوست کمک کنند؟

این که کافیین موجود در قهوه ، چای و نوشابه ها می توانند موجب افزایش حرکات دستگاه گوارش شوند صحیح است اما مشکل اینجاست که کافیین إدرار آور بوده و موجب افزایش دفع اب بدن می شود و به همین خاطر در افرادی که دچار یبوست هستند مصرف ان بهتر است محدود شود تا از یبوست بیشتر جلوگیری شود.

استفاده از داروهای مسهل:

استفاده از این داروها موجب برطرف شدن موقت یبوست می شود اما به عنوان یک راه حل دائمی و موثر و بدون تجویز پزشک نمی توان از انها استفاده نمود.

یکسری داروها به عنوان “stool softener “در بازار وجود دارند که برای یبوست به کار گرفته می شوند.این گروه از داروها به مدفوع اجازه می دهند که اب بیشتری از روده بگیرد و از سخت شدن مدفوع جلوگیری می کنند و در نتیجه مدفوع راحت تر و سریعتر از بدن خارج می شود.این گروه داروها هم باید با تجویز پزشک و برای کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرند.

آیا داشتن مدفوع خونی طبیعی است؟

داشتن مدفوع خونی همیشه خطرناک نیست اما همیشه باید توسط پزشک بررسیهای کافی انجام شود .

دیدن خون روشن معمولا می تواند به علت همورویید و یا فیشر باشد، اما بیماریهای التهابی روده ، پولیپها و سرطان هم می تواند علت دیدن خون روشن در مدفوع باشد.مدفوع سیاه معمولا نشانه خونریزی در قسمتهای بالاتر دستگاه گوارش می باشد. به همین دلیل دیدن خون در مدفوع حتما باید جدی گرفته شود و مراجعه به پزشک ضروری است .