درخواستی جدید از طرف کمپانی اپل

.

.

10556405 672196546189279 1978536769207980416 n درخواستی جدید از طرف کمپانی اپل

.

.

یک درخواست مصوب به تازگی از سوی مجلس روانه میز شخصی اوباما شده و به امضای وی نیز رسیده است. این مصوبه اجازه تولید تلفن های هوشمند و تبلت ها را برای تولید کنندگان با امکان Unlock سازی بدست کاربر را صادر میکند. اما این به چه معناست و چه معایب و مزایایی دارد؟ با ما در بررسی این مصوبه و بیانیه آن همراه باشید.

قانون DMCA که به قانون کپی رایت مشهور است همواره در حال تغییر است. این قانون عمدتا با تغییر تولیدات شرکت ها و شیوه درست کار با آنها و همچنین با الگو برداری از شیوه کاربری افراد از دستگاه هایشان شکل های مختلف به خود میگیرد. برای مثال مشاهده میکنیم که پس از افزایش آمار جیلبریک کردن دستگاه های اپل در اوایل معرفی این دستگاه ها به بازار، اپل این قادام را از حالت غیر قانونی به حالت نرمال تغییر هویت داد و تنها پیگرد آن را از ۵ سال زندان فدرال به حذف وارانتی کاهش داد. این اقدام عمدتا بخاطر الگوی استفاده کاربران از این دستگاه ها صورت گرفت. این مصوبه اخیر نیز شاید به همین علت به امضای رییس جمهور رسیده باشد.

در آمریکا گوشی های هوشمند اغلب با بستن قرارداد ۲ ساله با اپراتور با قیمت های بسیار ارزان و حتی رایگان به کاربران تحویل داده میشود. و سپس کاربر باید گواهی کند که تا پایان قرارداد ۲ ساله باید از خدمات همان اپراتور سرویس بگیرد و هزینه ماهانه را که معمولا حدود ۲۰ دلار است هر ماه حتی در صورت استفاده نکردن از سرویس بپردازد. سیم کارت گوشی ها نیز اغلب قابل تعویض نیست و بصورت چیپ در گوشی تعبیه شده که به گوشی های CDMA مشهور است. در مقابل گوشی های دارای سیم کارت جدا یا همان GSM را داریم. که به آنلاک مشهورند و قیمت بالاتری دارند که به کشور های دیگر هم صادر میشوند.

به گفته یکی از فعالان این حوزه در کنگره تولیدات رادیویی آمریکا، سینا خانی فر، این اولین بار است که مجلس سنا چنین قانونی را حذف میکند. قانون قرارداد های دو ساله یکی قوانین سود آور برای اپراتور های آمریکایی تا به اینجا بوده است و این مصوبه اخیر که تنها به درخواست کاربران به امضای اوباما رسیده تنها به درخواست کاربران صورت عملی میپذیرد و در غیر این صورت برای سودرسانی شرکت های مخابراتی تاثیرات منفی داشته و یک نوع پسرفت محسوب میشود. این امر به این علت است که حال افراد قادر هستند یک گوشی هوشمند به قیمت پایین و با قرارداد دوساله خریداری و سپس سیمکارت آن را بیرون آورده و گوشی را به قیمت بالایی پس از انلاک نمودن (حال بصورت قانونی) به فروش برسانند.

شایان ذکر است استفاده از گوشی های هوشمند انلاک در اغلب کشور ها از پیش رواج داشته و انگلیس و آمریکا از جمله معدود کشور های استفاده کننده از قانون قرار داد های دوساله اند. با امضا شدن این مصوبه احتمالا در سال آینده شاهد تغییر الگوی قیمت گذاری روی تلفن های همراه نیز خواهیم بود.